Strona główna  | FAQ  |  Szukaj  |  Użytkownicy  |  Grupy   |  Rejestracja  |  Profil  |  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  |  Zaloguj

Linux ogólna dyskusja... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Elektryk
Headcrab pod napięciem

Steam ID: elektryk91
Xfire: wywalcie tą rubrykę bo Woozie tak każe!
PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 13:51 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

JiHAD^ napisał:
@Elektryk Piszesz jak by NetBeansa nie było na pingwinie?

Nie.

bLiNd
Ślepy headcrab

Steam ID: blindvampire

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 14:14 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Moim zdaniem właśnie lepiej zacząć uczyć się programowania pod Linuksem z tego powodu, że nie potrzeba żadnego IDE. Dla C wystarczy mieć notatnik np. gedit czy nano oraz pakiet gcc i już można przejść do najważniejszego, zamiast uczyć się obsługi jakiegoś środowiska, którego potencjału i tak nie da się wykorzystać przy tak małych projektach jak hello world. Później jak już się wybierze język i pozna jego podstawy, to się można rozejrzeć za jakimś środowiskiem.

Jest jeszcze jedna kwestia, która sprawia, że przynajmniej dla mnie programowanie pod Linuksem to czysta bajka. Biblioteki. Ich instalacja i używanie w projektach to cud, miód i orzeszki. Repozytorium to istna baza bibliotek, w której można znaleźć praktycznie wszystko i zainstalować jedną komendą. Potem używanie ich sprowadza się zazwyczaj do dodania jednej linijki przy wywoływaniu kompilatora/linkera lub dodanie jednej linki do pliku makefile.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailNumer Gadu Gadu
Elektryk
Headcrab pod napięciem

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 14:29 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

bLiNd napisał:
Moim zdaniem właśnie lepiej zacząć uczyć się programowania pod Linuksem z tego powodu, że nie potrzeba żadnego IDE. Dla C wystarczy mieć notatnik np. gedit czy nano oraz pakiet gcc i już można przejść do najważniejszego, zamiast uczyć się obsługi jakiegoś środowiska, którego potencjału i tak nie da się wykorzystać przy tak małych projektach jak hello world. Później jak już się wybierze język i pozna jego podstawy, to się można rozejrzeć za jakimś środowiskiem.

No tak. Tylko, że dobre IDE pomaga w rozwiązywaniu problemów i nauce języka. Masz debuger, możesz stawiać breakpointy (nie musisz używać). IntelliSense w Visualu oraz jego odpowiednik w NetBeansie pozwalają na wykrywanie problemów jeszcze przed kompilacją: a średniki i literówki to najczęstsze problemy na początku. W Linuxie jest fajne IDE o nazwie CodeBlocks. Nigdy nie używał ale widziałem, że działa sprawnie, gorzej z wyglądaniem.

PS: Piszesz jakby na Windowsie nie było kompilatorów z linii komend? Oczko

Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

Steam ID: - Sorcerer -

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 15:16 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Skoro kolega chce poznać nowy system i nie być zależnym od Windows, oraz chce się nauczyć programować to niech sobie zainstaluje Linuksa i się uczy.
Doradźcie mu jakąś w miarę niełatwą dystrybucję, bo ja to bym mu polecił łatwą jednak bo i tak będzie miał masę rzeczy do przyswojenia ale on najwyraźniej nie chce. Jakby mu owo programowanie nie wychodziło, to w każdej chwili przecież może sobie do Windows przeskoczyć. Więc przestańcie dyskutować nie na temat i przejdźcie do konkretów.

Wędruję ku tęczy przez czas i przestrzeń. Uśmiechnięty
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
Elektryk
Headcrab pod napięciem

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 15:39 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Ubuntu + Code::Blocks i uczysz się programować w C.

bLiNd
Ślepy headcrab

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 15:58 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Elektryk napisał:
No tak. Tylko, że dobre IDE pomaga w rozwiązywaniu problemów i nauce języka. Masz debuger, możesz stawiać breakpointy (nie musisz używać).

I zamiast uczyć się języka uczysz się obsługi programu, a gdy przyjdzie zmienić platformę, bo nie potrafisz się ogarnąć, bo nie ma tam Twojego IDE. Język

Elektryk napisał:
PS: Piszesz jakby na Windowsie nie było kompilatorów z linii komend? Oczko

Linia komend w Windowsie. Hahaha. Uśmiechnięty

Sorcerer napisał:
Doradźcie mu jakąś w miarę niełatwą dystrybucję, bo ja to bym mu polecił łatwą jednak bo i tak będzie miał masę rzeczy do przyswojenia ale on najwyraźniej nie chce. Jakby mu owo programowanie nie wychodziło, to w każdej chwili przecież może sobie do Windows przeskoczyć. Więc przestańcie dyskutować nie na temat i przejdźcie do konkretów.

Okej. Ja też bym doradzał łatwą dystrybucję, by najpierw się oswoić z samą ideą Linuksa, sposobem w jaki funkcjonuje, w jaki są różne rzeczy rozwiązane (chociażby partycje, punkty montowania itp.). Tutaj, jak pisałem wcześniej, moim faworytem jest Ubuntu. No i przy okazji można od razu zacząć uczyć się programowania.
Jeśli jednak chce wskoczyć od razu na głęboką wodę, nauczyć się administrowania Linuksem z terminala, to polecałbym Arch Linux albo goły Debian. Najpierw trzeba będzie ogarnąć dźwięk, potem serwer X'ów by na końcu zainstalować jakieś środowisko i doinstalować programu. Według mnie to podejście na początku jest bezsensowne.

Jeśli chodzi o samo programowanie to według mnie wystarczy jakiś podstawowy edytor dostarczany razem ze środowiskiem np. Gedit. Wystarczy włączyć kolorowanie składni, numeracje wierszy i można startować. Jeśli chodzi o jakieś IDE, to fajnym i prostym edytorkiem jest Geany. Do C++ moim ulubionym jest QtCreator. Co prawda został stworzony do pisania programów z wykorzystaniem biblioteki Qt, to równie dobrze można w nim pisać w czystym C++. Swoją drogą Qt to najszybszy sposób na pisanie w łatwy i przyjemny sposób własnych programów okienkowych zarówno na Linuksa jak i Windowsa. Do PHP sam korzystam z Vim'a lub Gedita.
Elektryk
Headcrab pod napięciem

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 16:07 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

bLiNd napisał:
a gdy przyjdzie zmienić platformę, bo nie potrafisz się ogarnąć, bo nie ma tam Twojego IDE.

Bzdura, edytor każdy widzi gdzie jest a przycisk kompilacji nigdy nie jest super ukryty.

bLiNd
Ślepy headcrab

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 16:21 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Elektryk napisał:
Bzdura, edytor każdy widzi gdzie jest a przycisk kompilacji nigdy nie jest super ukryty.

Fajnie, że teraz sprowadzasz całe IDE to edytora i przycisku kompilacji. Sęk w tym, że nawet to może okazać się skomplikowane, chociażby dlatego, że większość IDE oferuje możliwość kompilacji release i dla debuggera, że potrafią kompilować program w folderze ze źródłem lub w innym miejscu - w końcu - że dodać zewnętrzne biblioteki też trzeba umieć. Robiąc to z palca zawsze wygląda to tak samo. Uśmiechnięty Używanie IDE typu Visual Studio czy NetBeans w projektach poniżej 1000 linii to tak jak używanie Photoshopa do dodania podpisu pod zdjęciem. Potem gdy przyjdzie im stworzyć prosty plik makefile to nie wiedzą o co kaman, bo przecież oni zawsze klikali na kolorowy guzik. Też mi nauka.

PS. Nie raz spotkałem się z problemem w którym początkujący programiści piszący swoje pierwsze programy w Visual Studio mają problem znikania okienka z programem i nie wiedzą co zrobić. Dodają jakieś śmieszne SYSTEM("pause") czy getchar(). Tak IDE ułatwia start początkującym programistom.
JiHAD^
Headcrab wyjadacz

Steam ID: FunkYoSelf

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 16:38 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

bLiNd napisał:
Jeśli chodzi o samo programowanie to według mnie wystarczy jakiś podstawowy edytor dostarczany razem ze środowiskiem np. Gedit. Wystarczy włączyć kolorowanie składni, numeracje wierszy i można startować. Jeśli chodzi o jakieś IDE, to fajnym i prostym edytorkiem jest Geany. Do C++ moim ulubionym jest QtCreator. Co prawda został stworzony do pisania programów z wykorzystaniem biblioteki Qt, to równie dobrze można w nim pisać w czystym C++. Swoją drogą Qt to najszybszy sposób na pisanie w łatwy i przyjemny sposób własnych programów okienkowych zarówno na Linuksa jak i Windowsa. Do PHP sam korzystam z Vim'a lub Gedita.

Ja tam jakoś nie przepadam za QT, większą sympatią darzę GTK do którego polecam Anjutę.
Co do dystrybucji do nauki pingwina również polecę Archa, przypomina mi starego dobrego Slackware, jednak bez jego wad. Późnego wprowadzania nowszych wersji oprogramowania np. wszystkie inne dystrybucje używały kerneli z linii 2.6, a Slack upierał się twardo przy 2.4, do niedawna nie było nawet wersji x64 no i brak pożądanego menadżera pakietów.

Ślepy headcrab

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 17:12 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

JiHAD^ napisał:
Ja tam jakoś nie przepadam za QT, większą sympatią darzę GTK do którego polecam Anjutę.

Też wolę GTK. QT jednak wydaje mi się prostszy do nauki ze względu na to, że jest obiektowy, kompleksowy i napisany z myślą o C++. Składnia jest czytelniejsza, prostsza do zapamiętania, a dokumentacja Qt, to najlepsza dokumentacja jaką w życiu widziałem. Na początek, po opanowaniu podstaw C++, w sam raz. Język
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 17:29 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

No to jest już kilka możliwości - można je po prostu instalować po kolei i sprawdzić co najbardziej pasuje. Bardzo szczęśliwy

Ja np zaczynałem od Red Hat'a, potem używałem S.US.E. kiedy jeszcze było niemieckie (kilkanaście lat temu), potem Fedora Core, Gentusa którego miałem dodanego za darmo do płytya Abit'a, potem Knopixa, Auroxa, PLD, potem wypróbowałem po kolei i porównałem ze sobą Mandrivę, Ubuntu i openSUSE i ten ostatni został na dobre - właśnie zauważyłem, że używam go już od 6 lat . Uśmiechnięty

Dodam jeszcze, że Linuksa traktowałem przez lata jako system zapasowy, ale odkąd net jest tak zatrojanowany a openSUSE tak dopracowany Windows służy mi praktycznie jako zamiennik konsoli do gier i czasami nie używam go tygodniami. Uśmiechnięty

Swoją drogą jednak Linuksik rozwija się nieporównywalnie szybciej od Windows. "Siódemka" i Vista nadal mają sporo wspólnego z Windows 95, a np SUSE od tego czasu to po prostu jest totalnie inny poziom, a mimo tego wymagania sprzętowe nadal nie są duże.

Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
JiHAD^
Headcrab wyjadacz

Steam ID: FunkYoSelf

PostWysłany: Pią Cze 29, 2012 18:06 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

bLiNd napisał:
Też wolę GTK. QT jednak wydaje mi się prostszy do nauki ze względu na to, że jest obiektowy, kompleksowy i napisany z myślą o C++. Składnia jest czytelniejsza, prostsza do zapamiętania, a dokumentacja Qt, to najlepsza dokumentacja jaką w życiu widziałem. Na początek, po opanowaniu podstaw C++, w sam raz. Język

GTKmm też jest z myślą o C++ składnia jest spoko, tylko dokumentacja to tragedia.

Stary Headcrab

PostWysłany: Czw Sie 23, 2012 22:16 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Siup pendrajwik, siup linuksik i jestę prawdziwym pr0gramistą! Bardzo szczęśliwy

Podjarany wizją Steam na darmowym systemie postanowiłem spróbować Ubuntu 12.04. Żeby nie popieprzyć sobie w plikach zrobiłem bootowalnego pena z funkcją zapisywania ustawień i się bawię. I mam prośbę dzieloną przez pytanie: czy istnieje jednolity i obszerny słownik linuksowego żargonu? Co to jest "kernel", co to są SUSy, co to są "roofsy", "loop0" i te wszystkie trzy czy czteroliterowe skrótowce typu LSD, SLD, PSL i Unia Pracy, którymi linuks i strony linuksowe atakują mnie na dzień dobry? Chciałbym po prostu wiedzieć czym jest co bez przeszukiwania wątku na forum liczącym trzysta stron, z czego 99.99% postów jest przerzucaniem się fachowym żargonem i/lub wyrafinowanymi bluzgami pod adresem tej czy innej dystrybucji... Smutny
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Woozie
Apple Headcrab

Steam ID: kubastr11
Xfire: wywalcie tą rubrykę, i tak do niej wpisują same pierdoły
PostWysłany: Nie Gru 16, 2012 03:56 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Testuję od pewnego czasu dystrybucje Linuxa do użytku domowego. Przeszedłem przez Minta 13, dwie dystrybucje Ubuntu (12.04.1 i 12.10) oraz... openSUSE. Ta ostatnia pracowała najstabilniej (poprzednie lubiły się zawieszać... ot, tak sobie) i to GNOME... bardzo fajnie wygląda. I tak zastępuję to Cinnamonem, ale fajne, fajne. Jestem w trakcie instalacji, jak wszystko będzie OK (i może nawet coś mi się uda zrobić ze sterownikiem graficznym, bo problem jest ten sam), i nie będzie glitchów graficznych, to zostaję na nim.

Panowie, mam pytanie. Jak używać dźwięku Bluetooth w Debianie 6 (dokładniej to w MEPISie 11, ale to prawie to samo) ze wszystkimi aplikacjami? Tak, mogę odpalić mplayera za pomocą -ao alsa:device=bluetooth, ale Internetu sobie tak nie poprzeglądam ani sobie tak nie pogram w to, w co się da tu grać Uśmiechnięty

PS Chodzi oczywiście o ALSĘ, nie chcę PulseAudio, za dużo zabawy.

Stary Headcrab

Steam ID: Meowchin

PostWysłany: Pią Sie 15, 2014 18:00 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Da się jakoś w Mincie z Cinnamonem ustawić tak, żeby nazwę pliku dało się edytować po kliknięciu na nią (jak w Windowsach), zamiast klikać PPM -> Zmień nazwę?
Zyper
Headcrab wyjadacz
Ostrzeżenia: 2

PostWysłany: Pią Sie 15, 2014 21:03 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Nie wystarczy kliknąć raz i przed wpisywaniem tekstu nacisnąć F2?
Jeszcze możesz poszukać czy programy typu pyRenamer nie pozwalają na to.
No i może w "File manager preferences" (Ustawieniach menadżera plików?) nie ma opcji w zakładce Behavior typu Left-click renames.
marcinoz97
Stary Headcrab

Steam ID: Meowchin

PostWysłany: Pią Sie 15, 2014 21:49 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Zyper napisał:
Nie wystarczy kliknąć raz i przed wpisywaniem tekstu nacisnąć F2?

Działa, nie wiedziałem o tym wcześniej Bardzo szczęśliwy Dzięki wielkie.
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

PostWysłany: Czw Lis 06, 2014 19:57 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Pojawiła się nowa wersja openSUSE; 13.2 Działa sporo szybciej od poprzednika. Uśmiechnięty

bLiNd
Ślepy headcrab

PostWysłany: Nie Kwi 26, 2015 19:38 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Niecały rok od wydania Debiana 7.0 Wheezy mamy nową wersję - Debian 8.0 Jessie. Uśmiechnięty Z kontrowersyjnym systemd na pokładzie. Język